Abalone                    آبالون

آبالون یك جانور نرم تن دریایی تك صدفی،وابسته به نرم تنان خاره چسب است كه به نام اورمریاارشل(صدف گوش ماهی)نیز شهرت دارد. صدفش تعدادی سوراخ دارد كه از آنها آب خارج می شود . آبالون ها در دریاهای مختلف دنیا زندگی می كنند ولی در آبهای گرمتر بیشتر یافت می شوند. 

         

Sea-Squirt                    آبدزدك

آبدزدك ها جانورانی دریایی هستند كه در مرحله بلوغ، دائمابه بستر دریا یا صخره ها می چسبند . آن ها بیشتر شبیه كیسه های ژله هستند واز ذرات ریزی كه با جریان آب شناورند تغذیه می كنند . بسیاری از آبدزدك ها به صورت دسته جمعی واجتماعی زندگی می كنند . نوزادان آن ها موجوداتی شبیه بچه قورباغه هستند با ستون فقرات ابتدایی . آن ها را به این جهت آبدزدك می نامند كه پس از غذا خوردن قطرات آب را به خارج می پرانند.

                          

Devil fish                  ابلیس ماهی

ابلیس ماهی یاچرتنه به خانواده ماهی چهار گوش ورایا (ماهی چهارگوش عمق زی) تعلق دارد ودر دریاهای گرمسیری دنیا یافت می شود . باله های جلویی او بسیار بزرگ شده وبه صورت بال در آمده است . این ماهی در جلوی سر زائده هایی دارد كه مانند شاخ به نظر می رسد وبه همین جهت ابلیس ماهی نام گرفته است . بزرگترین ماهی این گونه ، ماهی چهار گوش مانتاست . ابلیس ماهی نزدیك سطح آب شنا می كند ، برخلاف ماهی رایا وماهی چهار گوش كه در كف دریا زندگی می كنند.

                       

Seahorse          اسب دریایی

اسب دریایی سری بزرگ با پوزه ای لوله ای شكل ودمی نوار مانند وبلند دارد . بدنش تقریبا به طور كامل با توده های استخوانی پوشیده شده كه به آن شكل كنده كاری های روی چوب را می دهد . این حیوان بر خلاف نامش یك ماهی است . بیست گونه از این ماهی ها وجود دارند . آنها تقریبا در تمام اقیانوس ها ، به استثنای نواحی سردسیریافت می شوند .غذایشان ماهی های كوچك وسخت پوستان است . اسب دریایی برای نگاه داشتن خود بر روی آب دمش رابه گیاهان دریایی متصل می كند .اسب دریای از جهاتی با ماهیها تفاوت دارد . نوع ماده مانند سایر ماهیها تخم نمی ریزد وآنها را به حال خود رها نمی كند بلكه تخم ها را درون كیسه ای در بدن اسب دریایی نر می گذارد . اسب دریایی نر تخم ها را تا هنگام خروج نوزاد حفظ می كند . سپس نوزادان از كیسه بیرون می آیند وصاحب زندگی مستقل می شوند . بدن اسب دریایی از صفحات كوچك استخوانی پوشیده است ودر واقع نوعی اسكلت خارجی دارد . 

              

       

Sponges            اسفنج ها

اسفنجها از جانوران آبزی هستند . آن ها بدنی ساده دارند : نه سر دارند ، نه دم ، نه مغز ، نه معده ، نه شش ، نه پا ، نه باله ونه بال . آن ها تقریبا در تمام مدت عمر در یک نقطه ثابت باقی می مانند وبه همین علت مدت ها طول کشید تا فهمیدند که این موجودات جانورند . صدها نوع اسفنج وجود دارد وهمه آن ها به غذا واکسیژن نیاز دارند . طبیعت این دو چیز را برای آن ها از این راه فراهم می کند : در تمام سطح بدن آن ها سوراخ های کوچکی هست ، آب از این سوراخ ها وارد بدن اسفنج ها می شود واکسیژن وگیاهان یا جانوران کوچک مورد نیاز را به آن می رساند وسپس از سوراخ های بزرگ بیرون می رود .

 

         

Tufted sponge       اسفنج کاسه ای 

اسفنج کاسه ای یکی از انواع اسفنج هاست . چون اسفنج نوزاد از تخم بیرون می آید مدتی آزادانه شنا می کند سپس روی یک صدف یا روی یک سنگ می نشیند وتا پایان عمر در همان حال باقی می ماند .

                   

  Pike          اردک ماهی اروپایی

یکی از انواع ماهیان استخوانی که در آب های شیرین زندگی می کند اردک ماهی اروپایی نامیده می شود . این ماهی در دریاچه ها ورودخانه هایی که جریان آب آن ها آرام است وبه میزان زیادی گیاهان وجانوران کوچک دریایی در آن ها یافت می شود زندگی می کند . اردک ماهی اروپایی از ماهیان کوچک تر ، سایر جانوران دریایی وهمچنین پرندگان آبزی تغذیه می کند . این ماهی ابتدا به جانوران حمله می کند وآن ها را به زیر آب می برد وسپس یکباره آن ها را می بلعد .

                 

 

Smew            اردک ماهی خوار

اردک های ماهی خوار ،اردک های رنگینی هستند با نوک های لبه اره ای . آن ها خویشاوند نزدیک مرغابی شمال اروپا به شمار می روند . چندین گونه از آن ها وجود دارند که در آب های شیرین پرورش یافته وبقیه سال را در اطراف ساحل سپری می کنند . معمولی ترین گونه آن ها اردک ماهی خوار سینه سرخ است که در سراسر عرض جغرافیایی شمالی پرورش یافته وزمستان ها به سوی جنوب حرکت می کند .

             

Saw fish            اره ماهی          

این ماهی كه گونه های آن از 4 تا 5 متر طول دارند ، از نظر شكل عمومی به كوسه ها شباهت دارد با این تفاوت كه دارای پنج گوش باز در سطحی بالاتر است وباله ها در بالای آن قرار دارند . چشم های اره ماهی بالاتر از سر ، وسوراخ بینی ودهان جانور در سطح پایین تری قرار دارد . نوك اره ماهی دارای یك برآمدگی دراز مانند اره است كه از آن برای كشتن شكار خود استفاده می كند .

              

Viper fish             افعی ماهی       

این ماهی ، ماهی باریك مداد مانند اعماق دریاست . آرواره پایینی نسبتا بزرگ است وهر دو آرواره دندان های دراز نیش مانندی دارد . سه گونه از این ماهی ها وجود دارند كه در تمام اقیانوس ها جز اقیانوس های دو قطب شمال وجنوب زندگی می كنند . آن ها در عمق 2700 متری یافت می شوند واز ماهی های كوچكتر وسخت پوستان تغذیه می كنند . این ماهی ها به عضو های سبكی مجهزند .

        

برای دیدن به ادامه مطلب مراجعه کنید

  Octapus             اکتاپوس(هشت پا)

اکتاپوس از نرم تنان دریایی محسوب می شود ومانند اسکوئید در اعماق آبها وگاه تا عمق پنج متری زندگی می کند ولی بعضی وقت ها در جستجوی طعمه به ساحل نزدیک می شود . طعمه اکتاپوس اغلب خرچنگ ها وسخت پوستان است . این حیوان پس از گرفتار کردن طعمه ، پوست آن را با منقار سوراخ می کند وترشحات بزاقی خود را که سمی مهلک است در بدن آن فرو می ریزد . اکتاپوس عظیم الجثه پاسیفیک بیش از سی کیلو گرم وزن دارد وطول پاهایش به حدود یازده متر می رسد . خطرناک ترین نوع آن ، اکتاپوس حلقه آبی آب های استرالیا است که در کف دست انسان جا می گیرد ولی چنان چه سمش وارد بدن شود شخص مسموم دقایقی بیش زنده نخواهد ماند .

             

 

Anchovy              آنکووی (ماهی کولی)

ماهی کولی ماهی کوچکی شبیه شاه ماهی است که گونه های مختلفی از آن وجود دارد . این ماهی بیشتر در دریاهای گرم بسر می برد ، اما در نواحی کم عمق وکناره دریا های سرد نیز یافت می شوند . ماهی کولی در تپه های زیر آبی بزرگ بسر می برد واز پلانکتون های نزدیک سطح آب تغذیه می کند .

            

 

Barracuda               باراکوتا (کوسه هندی)

باراکوتاها که بیست گونه از آنها وجود دارند ، ماهی های باریک نیزه مانندی هستند با دندان های زشت . گونه های بزرگتر آن ها که طولشان به4/2 متر می رسد ، کاملا خطرناکند وبعضی از ماهیگیران بیش از کوسه از آن ها می ترسند ، اما گزارش های زیادی از حمله آن ها به انسان در دست نیست . غذای آن ها را بیشتر شاه ماهی وسایر ماهی های تغذیه کننده از سطح آب تشکیل می دهند .

                

Barracudina          باراکودینا

حدود پنجاه گونه باراکودینا در اقیانوس های جهان زندگی می کنند . آن ها ماهی های باریک کمرنگی هستند که معمولا در اعماق درییا بسر می برند . این جانوران احتمالا نقش بسیار مهمی در رژیم غذایی سایر ماهی های اعماق زیاد دریا دارند . برخی از گونه های آن ها به هنگام بلوغ طولشان به 60 سانتی متر می رسد .

                 

Porpoise         بالن دندان دار

بالن های دندان دار نهنگ های کوچکی هستند که طولشان بیش از دومتر نیست . آن ها پوزه ای پهن وباله ای گرد دارند . این خصوصیات ، آن ها را از گروه اصلی دیگر نهنگ های کوچک یعنی دلفین ها ، متمایز می سازد . چندین گونه از آن ها وجود دارند که معمولا در آب های ساحلی یافت می شوند . آن ها در آب های سطحی شنا می کنند وبه شکار شاه ماهی وسایر ماهی های کوچک می پردازند .

                  

Bristlmouth              بریستل موث

بریستل موث یکی از فراوان ترین ماهی های درون اقیانوس است که در آب های عمیق زندگی می کند تا بتواند جانوران پلانکتونی کوچک را صید نماید . این ماهی ها چشم های کوچک ویک ردیف اندام های حساس به نور (سلول های حساس نوری) روی پهلوهای خود دارند . برخی از گونه ها تیره تر هستند واین بستگی به عمقی دارد که در آن زندگی می کنند .

 

Bonito             بونیتو (ماهی کبود)

بونیتو نامی است که به چندین گونه از خانواده ماهی های خال مخالی (اسقومری) اطلاق می شود . ماهی کبود معمولی ، در دو طرف ناحیه استوایی اقیانوس اطلس ونواحی زیر ناحیه استوایی یافت می شوند وبه رنگ آبی فولادی است وحدود شصت سانتی متر طول دارد . این ماهی به راحتی در مقابل جریان هوا مقاوم است وتعدادی باله کوچک در قسمت عقبی بدنش دارد . گونه های مشابه آن در قسمت های دیگر اقیانوس زندگی می کنند . بونیتوها ماهی های صیادی هستند که گونه های کوچکتر را با تعقیب آن ها شکار می کنند . گوشت سفید آن ها بسیار لذیذ است .

                      

Oar fish                پاروماهی

این ماهی دریایی ، ماهی نواری نیز نامیده می شود . بدنی با طول بیش از شش متر وعرض فقط پنج سانتی متر دارد . قسمت جلوی بدنش حدود سی سانتی متر عمق دارد ،اما قسمت انتهایی آن باریک ترمی شود . رنگ جانور نقره ای مایل به خاکستری است با لکه های تیره وباله های قرمز تیره . باله عقبی در تمام طول بدن امتداد دارد وچند رشته جلویی تشکیل کاکل جالبی را روی سرش می دهند . نوک آن ها تقریبا مانند پارو پهن می شود ونام ماهی هم از همین جا گرفته شده است . ماهی های پارویی تقریبا در تمام اقیانوس ها زندگی می کنند وغذایشان جانوران ریز پلانکتونی است .  

                           Oarfish | Regalecus glesne photo

Pegasus              پگاسوس

پگاسوس از ماهی های آب شور مناطق گرمسیری ودر جنوب هندوستان است که پوزه ای باریک ودهانی کوچک وبدون دندان دارد . تمام بدن جانور را پولک های استخوانی پوشانده است .

                  

Shear water             پرنده دریایی (ام عزنایه)

پانزده گونه از این پرنده ،مرغ طوفان هستند که به خانواده مرغان دریایی ومرغ طوفان اقیانوس منجمد شمالی تعلق دارند . آن ها پرندگانی دریایی به اندازه متوسط اند وبین 25 تا 40سانتی متر طول دارند . پروبال آن ها تیره ومعمولا سیاه یا قهوه ای ودر قسمت بالا وزیرین سفید است . به استثنای فصل تخم گذاری ، آن ها خارج از دریا زندگی می کنند ودر بسیاری از قسمت های دنیا جز دریاهای قطبی یافت می شوند . غذای آن ها ماهی ها وسرپاوران است .

                  

  Butter fish           پروانه ماهی

پروانه ماهی شبیه مار ماهی است که در میان میله های شاخص جزرو مد در دو سوی اقیانوس اطلس شمالی زندگی می کند . به آن (گونل) هم می گویند . این ماهی نوعی ماهی دراز وبدون فلس است به رنگ سبز مایل به قهوه ای با لکه های تیره . به علت بدن لغزنده ولیز ماهی ، این نام را با آن داده اند .

                

Penguin             پنگوئن

پنگوئن نوعی مرغ دریایی است که قادر به پرواز نیست . پنگوئن ها از انواع ماهی ها ونرم تنان تغذیه می کنند وبزرگترینشان که پنگوئن امپراتور نامیده می شود در حدود یک متر طول دارد . پاهای پنگوئن در منتهی الیه قسمت خلفی بدن قرارگرفته است ، به طوری  که حیوان کاملا قائم راه می رود . از پنگوئن های معروف اقیانوس اطلس ، پنگوئن منقار تیغی است که در فصل بهار در لبه صخره ها تخم گذاری می کند . غذای اصلی پنگوئن ماهی های کوچک است که در آب آن ها را دنبال می کند ومی گیرد .

               

Piranha               پیرانها

پیرانها در رودخانه ها ودریاچه های مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی بسر می برد . آن ها ماهی های کوچک ودر ظاهر بی خطر هستند که بدنشان پوشیده از خال های نقره ای وقهوه ای است . اما هرگز نباید فریب جثه کوچک این ماهی را خورد زیرا همین ماهی کوچک یکی از بیرحم ترین ماهی هایی است که در جهان یافت می شود . یک گروه از این ماهی های گوشتخوار در مدت چند دقیقه از بدن انسان جز اسکلت چیزی باقی نمی گذارد . در آرواره های پیرانها دندان های تیزی ردیف شده است . آنها به صورت دسته های صدتایی وبیشتر به شکار حمله می کنند وهیچ حیوانی – هرچند هم بزرگ باشد ، نمی تواند در مقابل این حمله مقاومت کند .

                  

Trank fish          ترانک ماهی

این ماهیان را ماهی سپردار نیز می نامند . آن ها تقریبا به طور کامل در پوست ویا بهتر بگوئیم جعبه ای استخوانی محصور شده اند . سرشان کم وبیش مخروطی است ودهانی کوچک مجهز به دندان های جونده قوی دارند . چشم ها بزرگ است ودر بالای سر قرار دارد . آن ها در دریاهای گرمسیری دنیا ومعمولا در کف اقیانوس ها ویا نزدیک به آن ها  زندگی می کنند . بسیاری از این ماهی ها به وسیله گاز زدن صخره های مرجانی از ان ها تغذیه می کنند .

                

Sand dollar            توتیاء البحر

توتیاء البحر انواع مختلف دارد : یک نوع توتیای کیکی ونوع دیگر بیسکویت دریایی نامیده می شود . صدف پهن جانور بنفش یا سیاه است وعرض آن به ده سانتی متر بالغ می شود  وبه وسیله پایه های داخلی محکم شده است . چندین گونه از این جانور وجود دارند که بیشتر در دریاهای گرمسیری بخصوص اقیانوس آرام یافت می شوند . آن ها به هنگام پایین آمدن سطح آب در شنها مدفون می شوند وبه وسیله به دام انداختن ذرات غذایی در مخاط تولید شده توسط تیغ هایشان تغذیه می کنند .

                            

Darter            جرد

جرد که نوعی ماهی خورک است گردنی دراز دارد که آن را به هر سو که بخواهد تکان می دهدواز همین رو در آمریکا به آن پرنده ماری نیز می گویند . این پرنده در شنا وشیرجه رفتن در آب مهارتی شگرف دارد وماهی ها را با آنچنان سرعتی صید می کند که در هیچ پرنده دریایی دیگری دیده نشده است . جرد چون خطری را احساس کند به زیر آب می رود ودر فاصله دوری از خطر از آب بیرون می آید .

                     

Remora            چسبنده ماهی

ماهی چسبنده نوعی ماهی است که در آن باله پشتی تبدیل به یک مکنده بیضی بزرگ شده است . این ماهی خودرا به زیر ماهی های دیگر می چسباند وسواری مجانی می گیرد . بیشتر کوسه ها آن ها را حمل می کنند . این ماهی هیچ صدمه ای به کوسه نمی زند واغلب برای تغذیه از ماهی های کوچک کوسه را رها می کند .

                

Gull                 چلچله دریایی

چلچله دریایی پرنده بسیار زیبایی است که نوکی نقطه چین وپاهایی کشیده دارد . چلچله دریایی ومرغ نوروزی در یک خانواده از پرندگان قرار دارند . آن ها در هنگام طوفانی بودن دریا در خشکی زندگی می کنند . چلچله دریایی در سواحل شمالی تخم گذاری می کند  وپس از فصل تخم گذاری به سواحل جنوبی می رود وبقیه سال را در این مناطق بسر می برد .

                       

 


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 27 مهر 1391    | توسط: jamshid darzi    |    | نظرات()

اشتراک این مطلب در :