التهاب جلدی توت فرنگی شکل

بیماری التهابی جلدی غیر کشنده ماهی  قزل آلای رنگین کمان است که به عنوان یک بیماری اندمیک و بومی از مراکز پرورش ماهی آمریکا و فرانسه گزارش شده است . تحت عنوان بیماری آدنو ویروسی قزل آلای رنگین کمان نیز شناخته می شود .

عامل و همه گیر شناسی

عامل بیماری احتمالا یک ویروس شبه آدنو ویروس است که در زیر میکروسکوپ الکترونی به قطر حدود 65 نانو متر و به صورت آرایش بیست وجهی و بدون غشا دیده می شود .

بیماری از طریق تماس مستقیم بین ماهی ها انتقال می یابد . ماهیان مبتلا معمولا حدود دو ماه پس از ظهور علائم بیماری به طور خود به خودی بهبود می یابند . میزان شیوع بیماری 80 در صد  گزارش شده است .

علائم بالینی و ضایعات

تنها علائم بالینی بیماری و ضایعات قرمز روشن روی پوست بدن است که در نواحی مرکزی و خلف بدن دیده می شوند . در ابتدا ضایعات به صورت منفرد و یا متعدد گرد یا بیضی شکل و کوچک در سطح بدن ظاهر می شوند .

سپس ضایعات پیشرفت کرده و بدون خون ریزی به صورت لکه های قرمز روشن به اندازه چند میلی متر تا چند سانتی متر دیده می شوند . پس از مدتی رنگ پوست به حالت طبیعی بر می گردد .

از نظر آسیب شناسی بیماری به صورت یک التهاب پیش رونده است . نفوذ لنفوسیت ها و منوسیت ها به داخل درم ، هیپو درم و زیر لایه سطح عضلات جدا شدن توده عضلانی می شوند و تقریبا یک لایه ممتد را تشکیل می دهند در نتیجه درم از هیپودرم جدا می شود .

هم چنین در این بیماری پوسته پوسته شدن اپیدرم ، ریزش فلس ها نکروز کانونی و تخریب رشته های عضلانی رخ می دهد . اتساع و پر خونی عروق موجب می شود که ضایعات رنگ قرمز روشن به خود بگیرد .

تشخیص

تشخیص احتمالی درماتیت توت فرنگی شکل بر اساس علائم بالینی و ضایعات پاتولوژیک صورت می گیرد . در ارتباط با علت ویروسی این بیماری هنوز کاملا به اثبات نرسیده است .

پیشگیری و درمان

هیچ روش درمانی مناسبی برای این بیماری ویروسی شرح داده نشده است . با توجه به سیر بیماری ضرورتی به کنترل و درمان نیست با این حال استفاده از اکسی تتراسیکلین به صورت خوراکی موجب کوتاه شدن زمان بهبودی در ماهیان مبتلا می گردد .

 

بیماری شبه پیکورنا ویروسی آزاد ماهی اطلس:

ویروس شبه پیکورنا اولین باز از ماهی آزاد اطلس انگشت قد ( در آب شیرین ) در آمریکا جدا شده است . ویروس این بیماری ویروس آزاد ماهی اطلس ( ASV ) نیز نامیده می شود .

عامل و همه گیر شناسی بیماری

عامل این بیماری یک ویروس شبه پیکورنا است . کوشش برای اثبات انتقال تجربی ویروس در آزاد ماهی اطلس نا بالغ و قزل آلای رنگین کمان موفقیت آمیز نبوده است .

ویروس در ابتدا از جمعیت آزاد ماهیان اطلس دارای تلفات مزمن بودند و علت آن معلوم نبود جدا شد در بررسی با میکروسکوپ الکترونی ، ویروس تقارن بیست  وجهی و قطری در حدود 39 نانو متر دارد . این ویروس جدیدا جداسازی شده است و مکانیسم انتقال آن هنوز نا شناخته است .

علائم بالینی و ضایعات

در بررسی آسیب شناسی نکروز ملایم بافت خون ساز کلیه و نفوذ موضعی گلبول های سفید تک هسته ای در کبد مشخص شده است . تلفات و علائم بالینی در آزاد ماهی اطلس یا قزل آلای رنگین کمان که به طور تجربی در تماس با ویروس قرار گرفته بودند ، دیده نشد .

تشخیص

ویروس را می توان بعد از تلقیح بافت هموژنیزه شده کبد ، کلیه و طحال ماهی بیمار به تیره های سلولی RTG – 2 و EPC مجددا جدا نمود . ویروس در حرارت های 5 ، 10 و 15 درجه سانتی گراد همانند سازی می کند و در 20درجه سانتی گراد به میزان کمتر و در 25 درجه سانتی گراد توقف همانند سازی دارند .

بهترین حرارت برای تکثیر ویروس 15درجه سانتی گراد می باشد . اثرات آسیب شناسی 28 – 14 روز بعد از آلودگی به ویروس ظاهر می شود .

درمان و کنترل

روش عملی برای درمان و کنترل این بیماری ویروسی گزارش نشده است .نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 مرداد 1391    | توسط: jamshid darzi    |    | نظرات()

اشتراک این مطلب در :