part3(a

راه های درمان Ich :

بعلت اینکه مهمترین فاز سیکل زندگی Ich در قسمت های تحتانی اکواریوم رخ می دهد برای اینکه عفونت را محدود کنید می توانید با تعویض مصنوعی آب توسط لوله ای شن دار باعث خروج CyST شوید.همانطور که قبلاً گفته شده بود Ich خودش را به آبشش می چسباند و طی فعالیت های تنفسی از بین نمیرود و   از بافت آبششی جدا نمی شود ولی باعث کاهش جذب اکسیژن در آب میشود. باید سعی کنیم هوادهی افزایش یابد.

اضافه کردن تقریباًPPT  2-1 نمک بدون ید (سنگ نمک) یعنیgr 2-1در هر لیتر آب(این اندازه را نسبت به گونه ها تغییر داد)

استفاده از 0.3% محلول نمک در آب باعث از بین رفتن Tomite ها میشود.

نمیشد توصیه کرد از این مقدار چون باعث ازبین رفتن گیاهان در محیط اکواریوم می شود.نمک از طریق تنظیمات اسمزی مایعات بدن انگل و محیطش اثر کرده و سبب کند شدن انگل از سطح بدن ماهی می شود. بویژه نمک میتواند در بهبود برانش های آزرده ماهی در موارد که بر روی آن موکوس اضافی قرار دارد کمتر کند.

دلایل زیادی برای استفاده از نمک در برابر Ich وجود دارد :

1.    به اکثریت گونه ها صدمه نمی زند

2.    بیماری ماهیان را بیشتر تحریک نمی کند

3.    بسرعت بیشتر عوامل بیماریزای وخیم نواحی گرمسیری(مثلاً بیماری آدنیوم) را از بین می برد

4.    تابش نور خورشید ارگانیک ها را در خارج از سیستم محدود نمیکند و فتوسنتز را مختل نمی کند

5.    با تماس با آن سلامتی انسان به خطر نمی افتد

6.    نمک خیلی ارزان است

7.    به فیلترها در اکواریوم آسیب نمی رساند

کارهایی که در هنگام نمک زدن باید انجام داد :

1.    گیاهان باارزش را خارج کنیم

2.    دما را تا 80 درجه سلسیوس بالا برده

3.    هوادهی را افزایش دهیم

4.    هر دوازده ساعت بعد از نمک ریزی دوباره نمک ریزی انجام می دهیم

5.    در مدت 60-48 ساعت از دومین نمک ریزی در 80 درجه سلسیوس دما ، Ich از بین میرود.

6.    خارج کردن نمک توسط تعویض جزیی آب(40-30% در یک زمان اگر مطلوب است)

تعویض مکرر آب و تمییز کردن تمام شن ها و ماسه ها ، تعویض حدود 50% آب در روز توصیه می شود.

ادامه دادن درمان دسته کم به مدت یک هفته از آنجایی که شما می توانید فقط Tomite را از بین ببرید باید ادامه داشته باشد.

سرعت چرخه زندگی آنها بستگی به دمای محیط دارد (به عنوان مثال سه روز تا دمای 36.66 درجه سانتیگراد ) و ادامه دادن درمان برای یک هفته کامل برای اینکه احتمال خطا و اشتباه کاهش یابد.

اگر این روشها کافی نبود برای مقابله با شیوع Ich شما باید دارو تهیه کنید. یکی از مشکلات استفاده از دارو این است که انگل نسبت به گذشته مقاوم تر شده به درمان های دارویی  جواب نداده و نسبت به شرایط سخت انعطاف پذیر تر میشود و کسانی که فروشنده اند غالبا ترجیح میدهند در مواجهه با Ich سریعا از داروها استفاده شود به جای اینکه بر روی تعویض پی در پی آب و نمک پاشی دقت بگذارند چون تحمل کارهای سخت را ندارند و این کم طاقتی سبب افزایش مقاومت Ich و دیگر میکروارگانیسم ها به دُزهای قبلی داروها میشود.

اگر ماهی دچار Ich شود و زنده بماند بدون درمان دارویی ماهیان از خودشان یک ایمنی قوی در برابر عفونت نشان میدهند. در دانشگاههای گرجستان و انستیتوهای دیگر برای ساخت واکسن اقدام کردند( آزمایشات آنها بر روی گربه ماهیان بوده).

بطور جالب بعضی از محققین Oklahama یک تغییر شکل Ich را نشان میدهند که دیگر Ich به شکل بسته های  trophozite از زیر پوست خارج نمی شود و باقی میماند تا متکامل شده و tomite از زیر پوست خارج میشود که احتمال تاثیر دارو را افزایش میدهد.

تحقیقات نشان داده درگیر شدن مقاومت میزبان یک مکانیسم جدید ایمنی ایجاد میکند که برروی انگل مؤثر است. پادگِن ها (عوامل تولید کننده پادتن) باعث ایجاد پادتنی به نام گلیکوسیلفسفاتیدیل-اینوزیتول میشود که به روکش پروتیینی Ich متصل میگردد و باعث بی حرکت شدن پارازیت می شود. نام این پادگن که عامل تولید این پادتن است ، پادگن-    Iمیباشد.برای جلوگیری از انتقال بیماری با آهک زنده(CaO) محیط را گندزدایی کنیم.

شستشو دادن ماهیان کوچک با محلول ppm0.005 مالاشیت گرین و ppm25 فرمالین دو بار در روز این نباید جلوی رشد ماهیان را بگیرد.

فرو بردن ماهیان کوچک در ppm0.4 - 0.2 مالاشیت گرین برای 2ساعت .این روش در موسسه being fishery research ایجاد شد.

متیلن بلو میتواند برای مبارزه با بیماری یا عفونت ماهی همراه با آب دریا (درجه شوری بیش از 1%) استفاده شود. این روش در اروپا معمول است.

تشخیص کریپتوکاریون اغلب بخاطر اغلب بخاطر لکه سفید مشخصش چندان دشوار نیست ، اما اگر ببیماری در مراحل اولیه بوده یا عفونت در آبشش متمرکز باشد معمولاً از روی استرس های تنفسی ،بیحالی و داشتن خارش بدن میتوان به وجود آن پی برد. با پیشرفت بیماری ،لکه سفید نمایان شده و تا اندازه mm5-2 بزرگ میشود.

بیشتر لکه ها در قسمت باله سینه ای اول دیده شده و ممکن است نوع شنای ماهی تغییر کرده و بصورت زیگزاگ و یا نیم پهلو شنا نماید. با پیشرفت بیماری لکه ها گسترده تر شده و چشم ها را نیز مبتلا کرده و به رنگ کدر تبدیل می کنند و سرانجام عفونت های قارچی ثانویه نیز به آن اضافه می گردد.

Ich دریایی بی مهرگان را بیمار نمی سازد. بهترین درمان برای کریپتوکاریونحمام با آب شیرین میباشد. آبی که میزان شوری اش(1.010-1.009) پایین باشد  کریپتوکاریون را از بین میبرد وبرای ماهیان بی ضرر است. شما باید شوری کم را برای 3-2 هفته ادامه دهید.

این روش زمانی خوب نیست که شما در اکواریوم خود بی مهرگان و یا گونه هایی که به شوری کم حساسند را دارید.

در هنگامیکه حمله کریپتوکاریون وضعیت ملایم دارد و شیوع پیدا نکرده میشود از میگو استفاده کرد که از شیوع آن بر روی پوست جلوگیری میکند. دادن داروها در غذا مخصوصاً در زمانیکه ماهیان به بیماری مبتلا شده اند و نمیتوانیم آنهارا برای درمان به اکواریوم دیگر منتقل کنیم ، ترکیب مترونیدازول (metronidazol) در داخل غذا و مطمئن شدن از آنکه ماهیان بیمار به اندازه کافی از آن مصرف کنند.

غذاهای دارویی همراه با میگوهای تمییز کننده یک راه خوب برای جلوگیری از شیوع کریپتوکاریون است.


نوشته شده در تاریخ شنبه 14 مرداد 1391    | توسط: jamshid darzi    |    | نظرات()

اشتراک این مطلب در :