Arthropoda

Phylum

Hexapoda

Subphylum

Insecta

Class

Diptera

Order

Chaoboridae

Family

 

علی رغم نام آن، کرم شیشه ای (glass worm) یا چاباروس کریستالینوس (Chaoborus crystallinus) در اصل به هیچ وجه یک کرم نبوده و در واقع لارو پشه های سفید (لارو پشه فانتوم phantom midge larvae)هستند و به حشرات غیر گزنده (gnat) تغییر شکل می یابند.

در بسیاری از دریاچه ها و آبگیر ها در زمستان می توان به سادگی این حشره را صید کرد. این حشره دارای ظاهری شفاف شبیه شبح است و به همین خاطر آن را کرم شیشه ای می نامند. ضمن اینکه سایز آنها در حدود نیم اینچ بود و دونقطه سیاه بر روی بدن خود دارند . این نقاط سیاهرنگ در واقع کیسه های هوا هستند که شبیه سوییم بلدر هستند.

خصوصیات ظاهری

ضمیمه پیش لبی نازک و شبیه نیشتر

بادبزن مخرجی با 16 یا تعداد بیشتری شعاع

منشا

پیگره های آبی بدون ماهی

بزرگترین اندازه

کمتر از یک اینچ

چرخه زندگی

در کل زمستان به شکل لارو است

دما

در یخچال  نگهداری می شوند

ذخیره سازی

در تراکم های بالا ذخیره می شوند

غذا

نیازی به غذادهی ندارند

نور

بی اهمیت

ظروف نگهداری

بی اهمیت

بقا

بقای کم

برداشت

برداشت در زمستان ساده است

 

علت نامگذاری

کرم شیشه ای  بدنش جز کیسه های هوایی اش که شبیه دو نقطه سیاه دیده می شوند ، شفاف است. مشاهده آنها کار سختی است و فقط زمانی که حرکت می کنند می توان مشاهده کرد. و انها واقعا کرم نیستند و لارو حشرات غیر گزنده هستند. در کتاب  Glossary of Oceanographic Terms در مقابل کلمه glass worm ، arrow worm  نوشته شده است که وقتی به آن مراجعه میشود این گونه تعریف شده است که arrow worm—(or chastognath, glass worm)  یکی از راسته های chaetognatha     که موحوداتی پلازیک کرم مانند، شفاف ، کشیده و کوچک هستند که در همه دریا ها از سطح تا اعماق زیاد مشاهده شده اند. آنها فراوانی بالایی دارند و به سرعت در گروه های زیادی تکثیر می شوند. بعضی از گونه های این گروه به ویژه جنس sagitta به عنوان گونه های شاخص معرفی شده اند.

زیستگاه Chaoborus

کرم شیشه ای به طور طبیعی در استخر ها ، برکه ها ، و گودال های دائمی رشد می کنند. این لارو ها را نمی توان در دریاچه های دارای ماهی مشاهده کرد زیرا ماهی آنها را می خورد. می توان آنها را در دریاچه های پوشیده از یخ به مقدار زیاد برداشت کرد.

لارو پشه فانتوم Chaoborus در اکوسیستم های دریاچه ای یک جایگاه مرکزی را اشغال کرده اند. در کنار ماهی، این بی مهرگان معمولترین پلانکتونخوار ها در دریاچه ها هستند. این جنس در مناطق تروپیکال و گرم پراکنده شده اند هم در نیمکره شمالی و هم در نیمکره جنوبی.

چرخه زندگی در طبیعت

والدین شبیه پشه هستند، اماغیر گزنده اند و خون را نمی مکند. بعضی از مردم آنها را پشه های فانتوم می نامند. پشه های ماده تخم هایی شبیه به دیسک های لزج یا ژلاتینی بر روی سطح آب می گذارند. والدین بعد از تخم ریزی ده روز زنده می مانند. زمانی که تخم ها هچ می شوند لارو در دو مرحله اول زندگی یعنی تا instar2 کاملا زندگی پلانکتونی دارد در حالیکه در instar3,4  اغلب در طول روز در رسوبات دیده می شوندو بنتیک هستندو تمام زمستان را می توانند در این مرحله باقی بمانند.این لارو ها در مناطق گرم معمولا در حدود ماه های ژوئن و جولای به صورت موجودات بالغ در می آیند

تغذیه

این گونه حریصانه زئوپلانکتون های کوچک مثل کلادوسرا ، کوپه پودا و رتیفرها را شکار می کند . اندازه دهانش محدود است ( فقط غذاهای کوچکتر از دهانش را می خورد). و از طریق تغییرات هیدرودینامیکی آب شکار را ردیابی می کند.  Instare 1,2 در دریاچه اسیدی کاتادا بیشتر از روتیفر تغذیه می کنند.

کرم های شیشه ای معمولا در لایه های افقی شنا کرده و کیسه های هوا پر و خالی شده تا این موجود بتواند در آب بالا پایین برود. لارو از طریق انتهای شکم خود تنفس کرده و دارای دو چشم در جلوی بدن خود هستند و علاوه بر این یک چنگک  برامده در جلوی بدن خود دارند که به کمک آن می تواتتد چیزهایی رابگیرند یا به آنها قلاب شوند. چنگک ها  می توانند برای صید موجودات کوچکتر نظیر فرای ( fry) استفاده شوند. بنابراین درصورتیکه ماهیان بسیار ریز یا فرای درون اکواریوم وجود داشته باشد، این لارو به طور پیوسته می تواند تغذیه می کند.  این چنگک ها در واقع انتنهایی بند بند شده ای هستند که می توانند به هم وصل شوند و بنابراین ظاهری شبیه چنگک پیدا می کنند.

ارتباط بین ماهی و Chaoborus

ارتباط بین ماهی و چاباروس فقط به رابطه رقابتی در مورد تغذیه از پلانکتون ها محدود نمی شود چاباروس می تواند توسط ماهی شکار شود و زمانی که اندازه آنها بزرگتر و رنگ آنها مشخص تر شد تعداد شکارچیان نیز افزایش می یابد. اما گاهی اوقات ماهی و چاباروس هایی که اندازه کوچک دارند می توانند با هم همزیستی کنند و حتی جمعیت آنها در دریاچه افزایش یابد.

ماهی طعم این لارو ها را دوست دارد. بر خلاف ما که مشاهده این مکرم ها برایمان سخت است است ماهی فورا انها ر ا می بیند. زمانی که آنها  در آب بالا یا پایین میروند ماهی آنها را شکار می کند.

مهاجرت

برای کاهش شکار توسط ماهی چاباروس یک مهاجرت روزانه دارد. لارو چاباروس مروپلانگتون است و معمولا در ساعت روشنایی روز نزدیک و یا در لایه های رسوبی دریاچه به سر می برد و در شب برای تغذیه از سایر زئوپلانگتون ها به سطح آب مهاجرت می کند. عامل شروع مهاجرت عمودی این گونه تغییرات نسبی در نور است. بنابراین درصد نور زمان مهاجرت را مشخص می کند. این مهاجرت اغلب در مراحل نهایی لاروی دیده می شود و در دو مرحله اول لاروی وجود ندارد. مهاجرت چاباروس را می توان با دستگاه سونار و در محدوده فرکانسی 50 تا 200 کیلوهرتز شناسایی شود.

 تكثیر و پرورش  Chaoborus

بسیار ساده است. یک سطل با دهانه گشاد یا یک بشکه یا یک تشت آب را قرار دهید. مقدار کمی از شیر خشک یا تکه های از علف را در کیسه های پلاستیکی قرار داده تا آب برای رشد باکتری ها مناسب شود و رشد infusoria ها را که منابع غذایی مناسبی برای لارو پشه هستند ، سرعت دهد. آب سبز نیز خوب عمل می کند. بعضی از مردم حتی از کود هم استفاده می کنند. اگر در منطقه پشه وجود داشته باشد بعد از 2-3 هفته لارو در آب یافت خواهد شد.

بزرگترین مشکل این روش این است که همسایه ها ممکن است به پرورش حشره اعتراض کنند. مشکل دیگر این است اگر ماهی همه ی لارو ها را نخورد لارو خورده نشده تبدیل به شفیره می شود و در نتیجه باعث افزایش جمعیت پشه ها در خانه شما می شود.

گونه Chaoborus punctipennis

گونه Chaoborus punctipennis مشابه گونه های  C. americanus, C. trivittatus, and C. (albipes) flavicans  است. این گونه توسط ضمایم پیش لبی باریکش از سایر گونه ها متمایز می شود زیرا در سایر گونه ها این ضمایم پهن تر است حدود 7 برابر پهن ترند.

گونه های chaoborus به ندرت با گونه  C.americanusnv  در دریاچه های بدون ماهی یافت مشوند زیرا این گونه زوتر از سایر گونه ها هچ میشوند و به همین دلیل از لارو سایر کونه ها تغذیه می کنند. به ویژه گونه C.punctipennis خیلی آسیب پذیر است. گونه  آمریکانوس که بزرگتند ترجیح می دهند از این گونه تغذیه کنند حتی در حضور سایر شکارها.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 تیر 1391    | توسط: Reza Naserian    | طبقه بندی: تغذیه ماهی، تکثیر و پرورش ابزیان،     | نظرات()

اشتراک این مطلب در :